Programme 2015

 

 

ADAF – Programme 2015


INSTALLATIONS

Martin Bricelj Baraga - SI


DarkStar


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Miss Data & Israeli Pirates - IL


The Internets


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Sander Veenhof & Rosa Frabsnap - NL


Cyborg Dating


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

James Bridle - UK


Occupy the Cloud


Πρόσοψη - Διπλάρειος Σχολή | Diplareios Schoοl Facade


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Nina Bouchard & Nikolaos Chandolias - CA & GR


Poli[s]ound


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Ivar Veermäe - EE


Center of Doubt


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Luc Messinezis - GR


Eavesdropping; Crisis


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

!Mediengruppe Bitnik - CH


Delivery for Mr. Assange


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Theodoros Giannakis, Anna Lascari, Ilias Marmaras, Brett Neilson, Ned Rossiter, Yannis Scoulidas - GR & AU


Cargonauts the Demo


Exhibition Area | (3rd & 4th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Fanny Hagmeier - DE


Formation


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Ziazopoulou Alexandra, Kokona Erato - GR


Κονσέρβαtive


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday - 21 – 24 May


X

Kyriaki Goni - GR


Deletion process, Only you can see my history


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Yiannis Kranidiotis - GR


Light Catcher


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Julian Oliver - NZ


No Network


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Aurèle Ferrier - CH


Infrastructures


Exhibition Area | (3rd & 4th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Maria Varela - GR


Accept


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Karl Heinz Jeron - DE


Hermes Opera


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Martin Reiche - DE


Drone Garden


Exhibition Area | (3rd & 4th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Radiance - AU


The Space Between Us


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

NOTA BENE Visual - TR


In Order to Control


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X
DIGITAL IMAGE

Stelios Karatheodorou - GR


Public Spaces


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Brüno Melo - BR


Dancing City


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Demetris Shammas - CY


Things inside other things


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Alexia Tsagari - VICE


Generation Sq.


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X
SCREENINGS

Athens Digital Arts Festival

Video Art


Screenings Room | 4rd Floor


Thursday – Sunday | 21 – 24 May

X

Athens Digital Arts Festival

Animation


Screenings Room | 4rd Floor


Thursday – Sunday | 21 – 24 May

X

Thomas Munz

PUBLIC SPACE~S LTD


Screenings Room | 4rd Floor


23/05/2015 - 18.30


X
WORKSHOPS

Yoana Buzova

LEAVE A MESSAGE


Workshop Room | 4rd Floor


24/05/2015 - 11.00


X

Athens Subsumption

Metaxication Inc.


Workshop Room | 4rd Floor


23/05/2015 | 11.00 - 24/05/2015 | 11:00


X

Babis Alexiadis

FROM ANALOG TO DIGITAL ANIMATION


Workshop Room | 4rd Floor


21/05/2015 - 10.00


X

Coralie Courguechon


Do you really want to go to the Acropolis?


Workshop Room | 4rd Floor


22/05/2015 - 16:00


X

Martin Reiche


Offensive Computing


Workshop Room | 4rd Floor


24/05/2015 - 11.00


X

Ilias Chatzichristodoulou - GR


Animating the Image


Lounge Area (Ground Floor)


Sunday, 24 May - 11.00


X

Katerina Galani, Sotitris Iliadis, Vanias Staurakakis - GR


DIY Electro Dough – Introduction to Electronic Circuits & Other Magic


Lounge Area (Ground Floor)


23/05/2015 | 11:00 – 13:00 - 24/05/2015 | 13:00 – 15:00


X

Danja Vasiliev

Superglue


Workshop Room | 4rd Floor


22/05/2015 - 11.00


X

Sarah Grant


Subnodes


Workshop Room | 4rd Floor


22/05/2015 - 17:00


X

Israeli Pirates des


Occupy WiFi Workshop


Workshop Room | 4rd Floor


21/05/2015 - 18:00


X
WEB ART with OTE VDSL

Djeff - FR


Super Google Clouds


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

_hÿperlocal @ ADAF - NL


BrowserBased Group


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Chiara Passa - IT


Extemporary land art on Google Earth


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Marc Lee - CH


Pic-me – fly to the locations where users send posts


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Gavin Baily and Tom Corby - UK


Terra Incognita


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Benjamin Grosser - USA


ScareMail


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Florian Kuhlmann - DE


localnonsculpture.net


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

James Bridle - UK


Rorschcam NYC


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Ismini Gatou - GR


5:6 landscapes of mytilene


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Joana Moll - ES


CO2GLE


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Jonas Lund - SE


We See In Every Direction


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Niko Princen - NL


Vlinder


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X
PERFORMANCES

Nicolas Bernier - CA


frequencies (synthetic variations)


Lounge Area (Ground Floor)


24/05/2015 - 21:00


X

Alex Augier - FR


oqpo_oooo


Lounge Area (Ground Floor)


21/05/2015 - 21:45


X

Jannis Anastasakis – Deniz Angelaki - GR


Elektronik Meditation


Lounge Area (Ground Floor)


24/05/2015 - 20:00


X

Michela Pelusio & Stratos Bichakis - IT & GR


Space Time Helix


Lounge Area (Ground Floor)


23/05/2015 - 20:45


X

Gil Delindro - PT


Voidness of touch


Lounge Area (Ground Floor)


21/05/2015 - 20:30


X

Alexandros Drymonitis & Alessandra Leone a.k.a. aikia - GR & IT


Self-absorption


Lounge Area (Ground Floor)


22/05/2015 - 20:30


X

Incredible Bob & WoO - RS


Peoplemeter


Lounge Area (Ground Floor)


23/05/2015 - 20:00


X

Yro - FR


Triangles Irascibles


Lounge Area (Ground Floor)


22/05/2015 - 21:00


X
MUSIC CONCERTS & DJ SETS

Music Concert

Σtella


Lounge Area (Ground Floor)


22/05/2015 - 23:00


X

Music Concert (powered by Jumping Fish – Cosmote) - GR


Idra Kayne


Lounge Area (Ground Floor)


23/05/2015 - 23:30


X

Music Concert

Tolis Fasois


Lounge Area (Ground Floor)


22/05/2015 - 22:00


X

DJ SET - En Lefko 87.7

Panagiotis Menegos


Lounge Area (Ground Floor)


21/05/2015 - 23:00


X

Music Concert (powered by Jumping Fish – Cosmote) - GR


Echo Train


Lounge Area (Ground Floor)


23/05/2015 - 22:00


X

Music Concert (powered by Jumping Fish – Cosmote) - GR


Ex-Girlfriend’s Perfume


Lounge Area (Ground Floor)


23/05/2015 - 22:45


X
FESTIVALS OF THE WORLD

VIDEOHOLICA




X

VIDEONALE




X

MADATAC




X

IMPAKT




X

CologneOFF & artvideoKOELN




X