2015 Edition

 

/2005 /2006 /2007 /2008 /2009 /2010 /2011 /2012 /2013 /2014 /2015 /2016 /2017

2015 EDITION

 

33x48_avaf_call_print main_event_1

Στις μέρες μας, η ιδέα του δημόσιου χώρου αποτελεί μια από τις πιο αντιφατικές έννοιες. Με την εμφάνιση των τεχνολογιών δικτύου και επικοινωνίας, η εμπειρία μας σε σχέση με το δημόσιο χώρο έχει αλλάξει. Ο δημόσιος χώρος δε χαρακτηρίζεται πλέον μόνο από τον φυσικό χώρο αλλά και από τα δίκτυα και τη διανομή της γνώσης.

Ενώ ο δημόσιος χώρος γίνεται κυρίως αντιληπτός μέσα από τον αστικό σχεδιασμό, ο ψηφιακός δημόσιος χώρος οργανώνεται μέσα από διευθύνσεις IP, URL και πρωτόκολλα επικοινωνίας. Η χαρτογράφησή τους, όσο διαφορετική και αν φαίνεται, επηρεάζεται από τη δυναμική των δικτύων που αναμφίβολα προσθέτει νέα επίπεδα ερμηνείας. Οι πλατείες, τα πάρκα, οι δρόμοι και το Ίντερνετ αποτελούν δυνητικούς δημόσιους χώρους που ενεργοποιούνται μέσα από τη διάδραση των συμμετεχόντων νοηματοδοτώντας τους.

Οι πολλαπλοί διασυνδεδεμένοι χώροι μέσα στους οποίους κινούμαστε έχουν επαναπροσδιορίσει τον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε την καθημερινότητα και έχουν επηρεάσει τις κοινωνικές και πολιτιστικές μας αντιλήψεις. Από την άλλη πλευρά, η διακίνηση των δεδομένων και η ανταλλαγή πληροφοριών σε πραγματικό χρόνο έχουν οδηγήσει στη δημιουργία νέων τρόπων επικοινωνίας δίνοντας τη δυνατότητα σε διαφορετικές κοινότητες να ξεπεράσουν την τοπικότητα τους και να εξερευνήσουν νέους τρόπους διάδρασης και συνεργασίας.

Κατοικώντας όμως ταυτόχρονα σε μια πληθώρα διαφορετικών χώρων οι οποίοι δυνητικά είναι δημόσιοι, προκύπτει το ερώτημα: Πόσο ανοιχτοί και ελεύθεροι είναι αυτοί οι χώροι; Το όραμα σχετικά με την ελεύθερη πρόσβαση στο δημόσιο χώρο και ενδεχομένως στα ανοιχτά δεδομένα έχει εκπληρωθεί;

, ,


SEE FULL PROGRAMME 2015



INSTALLATIONS

Martin Bricejl Baraga - SL


DarkStar


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Miss Data & Israeli Pirates - IL


The Internets


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Sander Veenhof & Rosa Frabsnap - NL


Cyborg Dating


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

James Bridle - UK


Occupy the Cloud


Πρόσοψη - Διπλάρειος Σχολή | Diplareios Schoοl Facade


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Nina Bouchard & Nikolaos Chandolias - CA & GR


Poli[s]ound


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Ivar Veermäe - EE


Center of Doubt


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Luc Messinezis - GR


Eavesdropping; Crisis


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

!Mediengruppe Bitnik - CH


Delivery to Mr. Assange


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Theodoros Giannakis, Anna Lascari, Ilias Marmaras, Brett Neilson, Ned Rossiter, Yannis Scoulidas - GR & AU


Cargonauts the Demo


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Fanny Hagmeier - DE


Formation


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Ζιαζοπούλου Αλεξάνδρα, Κοκονά Ερατώ - GR


Κονσέρβαtive


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday - 21 – 24 May


X

Kyriaki Goni - GR


Deletion process, Only you can see my history


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Yiannis Kranidiotis - GR


Light Catcher


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Julian Oliver - NZ


No Network


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Aurèle Ferrier - CH


Infrastructures


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Maria Varela - GR


Accept


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Karl Heinz Jeron - DE


Hermes Opera


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X

Martin Reiche - DE


Drone Garden


Exhibition Area | (3rd & 4th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Radiance - AU


The Space Between Us


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

NOTA BENE Visual - TR


In Order To Control


Exhibition Area | (4th & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May |

X
DIGITAL IMAGE

Stelios Karatheodorou - GR


Public Spaces


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Brüno Melo - BR


Dancing City


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Δημήτρης Σιαμμάς - CY


Things inside other things


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Αλεξία Τσαγκάρη - VICE


GENERATION SQ.


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X
SCREENINGS

Athens Digital Arts Festival

Video Art


Screenings Room | 4rd Floor


Thursday – Sunday | 21 – 24 May

X

Athens Digital Arts Festival

Animation


Screenings Room | 4rd Floor


Thursday – Sunday | 21 – 24 May

X

Thomas Munz - DE


PUBLIC SPACE~S LTD


Screenings Room | 4rd Floor


23/05/2015 - 18.30


X
WORKSHOPS

Yoana Buzova

Leave a Message


Workshop Room | 4rd Floor


24/05/2015 - 11.00


X

Athens Subsumption

Metaxication Inc.


Workshop Room | 4rd Floor


23/05/2015 | 11.00 - 24/05/2015 | 11:00


X

Μπάμπης Αλεξιάδης

Από το Αναλογικό στο Ψηφιακό Animation


Lounge Area (Ground Floor)


21/05/2015 - 10.00


X

Coralie Courguechon


Do you really want to go to the Acropolis?


Workshop Room | 4rd Floor


22/05/2015 - 16:00


X

Martin Reiche


Offensive Computing


Workshop Room | 4rd Floor


24/05/2015 - 11.00


X

Ηλίας Χατζηχριστοδούλου - GR


Ζωντανεύοντας την εικόνα


Lounge Area (Ground Floor)


Sunday, 24 May - 11.00


X

Κατερίνα Γαλάνη, Σωτήρης Ηλιάδης, Βάνιας Σταυρακάκης - GR


DIY Electro Dough – Introduction to Electronic Circuits & Other Magic


Lounge Area (Ground Floor)


23/05/2015 | 11:00 – 13:00 - 24/05/2015 | 13:00 – 15:00


X

Danja Vasiliev

Superglue


Workshop Room | 4rd Floor


23/05/2015 - 11.00


X

Sarah Grant


Subnodes


Workshop Room | 4rd Floor


22/05/2015 - 17:00


X

Israeli Pirates des


Occupy WiFi Workshop


Workshop Room | 4rd Floor


21/05/2015 - 18:00


X
WEB ART with OTE VDSL

Djeff - FR


Super Google Clouds


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

_hÿperlocal @ ADAF - NL


BrowserBased Group


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Chiara Passa - IT


Extemporary land art on Google Earth


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Marc Lee - CH


Pic-me – fly to the locations where users send posts


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Gavin Baily and Tom Corby - UK


Terra Incognita


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Benjamin Grosser - USA


ScareMail


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Florian Kuhlmann - DE


localnonsculpture.net


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

James Bridle - UK


Rorschcam NYC


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Ismini Gatou - GR


5:6 τοπο-θεσίες Μυτιλήνης


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Joana Moll - ES


CO2GLE


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Jonas Lund - SE


We See In Every Direction


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X

Niko Princen - NL


Vlinder


Exhibition Area | (4rd & 5th Floor)


Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

X
PERFORMANCES

Nicolas Bernier - CA


frequencies (synthetic variations)


Lounge Area (Ground Floor)


24/05/2015 - 21:00


X

Alex Augier - FR


oqpo_oooo


Lounge Area (Ground Floor)


21/05/2015 - 21:45


X

Jannis Anastasakis – Deniz Angelaki - GR


Elektronik Meditation


Lounge Area (Ground Floor)


24/05/2015 - 20:00


X

Michela Pelusio & Stratos Bichakis - IT & GR


Space Time Helix


Lounge Area (Ground Floor)


23/05/2015 - 20:45


X

Gil Delindro - PT


Voidness of Touch


Lounge Area (Ground Floor)


21/05/2015 - 20:30


X

Alexandros Drymonitis & Alessandra Leone a.k.a. aikia - GR & IT


Self absorption


Lounge Area (Ground Floor)


22/05/2015 - 20:30


X

Incredible Bob & WoO - RS


Peoplemeter


Lounge Area (Ground Floor)


23/05/2015 - 20:00


X

Yro - FR


Triangles Irascibles


Lounge Area (Ground Floor)


22/05/2015 - 21:00


X
MUSIC CONCERTS & DJ SETS

Music Concert

Σtella


Lounge Area (Ground Floor)


23/05/2015 - 23:00


X

Music Concert (powered by Jumping Fish – Cosmote) - GR


Idra Kayne


Lounge Area (Ground Floor)


23/05/2015 - 23:30


X

Music Concert

Tolis Fasois


Lounge Area (Ground Floor)


22/05/2015 - 22:00


X

DJ SET - En Lefko 87.7

Παναγιώτης Μένεγος


Lounge Area (Ground Floor)


21/05/2015 - 23:00


X

Music Concert (powered by Jumping Fish – Cosmote) - GR


Echo Train


Lounge Area (Ground Floor)


23/05/2015 - 22:00


X

Music Concert (powered by Jumping Fish – Cosmote) - GR


Ex-Girlfriend’s Perfume


Lounge Area (Ground Floor)


23/05/2015 - 22:45


X
FESTIVALS OF THE WORLD

VIDEOHOLICA




X

VIDEONALE




X

MADATAC




X

Impakt




X

CologneOFF & artvideoKOELN




X