Home_image_960x332px

Public space_s 

Στις μέρες μας, η ιδέα του δημόσιου χώρου αποτελεί μια από τις πιο αντιφατικές έννοιες. Με την εμφάνιση των τεχνολογιών δικτύου και επικοινωνίας, η εμπειρία μας σε σχέση με το δημόσιο χώρο έχει αλλάξει. Ο δημόσιος χώρος δε χαρακτηρίζεται πλέον μόνο από τον φυσικό χώρο αλλά και από τα δίκτυα και τη διανομή της γνώσης.

Ενώ ο δημόσιος χώρος γίνεται κυρίως αντιληπτός μέσα από τον αστικό σχεδιασμό, ο ψηφιακός δημόσιος χώρος οργανώνεται μέσα από διευθύνσεις IP, URL και πρωτόκολλα επικοινωνίας. Η χαρτογράφησή τους, όσο διαφορετική και αν φαίνεται, επηρεάζεται από τη δυναμική των δικτύων που αναμφίβολα προσθέτει νέα επίπεδα ερμηνείας. Οι πλατείες, τα πάρκα, οι δρόμοι και το Ίντερνετ αποτελούν δυνητικούς δημόσιους χώρους που ενεργοποιούνται μέσα από τη διάδραση των συμμετεχόντων νοηματοδοτώντας τους.

Οι πολλαπλοί διασυνδεδεμένοι χώροι μέσα στους οποίους κινούμαστε έχουν επαναπροσδιορίσει τον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε την καθημερινότητα και έχουν επηρεάσει τις κοινωνικές και πολιτιστικές μας αντιλήψεις. Από την άλλη πλευρά, η διακίνηση των δεδομένων και η ανταλλαγή πληροφοριών σε πραγματικό χρόνο έχουν οδηγήσει στη δημιουργία νέων τρόπων επικοινωνίας δίνοντας τη δυνατότητα σε διαφορετικές κοινότητες να ξεπεράσουν την τοπικότητα τους και να εξερευνήσουν νέους τρόπους διάδρασης και συνεργασίας.

Κατοικώντας όμως ταυτόχρονα σε μια πληθώρα διαφορετικών χώρων οι οποίοι δυνητικά είναι δημόσιοι, προκύπτει το ερώτημα: Πόσο ανοιχτοί και ελεύθεροι είναι αυτοί οι χώροι; Το όραμα σχετικά με την ελεύθερη πρόσβαση στο δημόσιο χώρο και ενδεχομένως στα ανοιχτά δεδομένα έχει εκπληρωθεί;


*/ 11o Athens Digital Arts Festival | 21 – 24 Μαΐου 2015
Ιστορικό κέντρο της Αθήνας
Κεντρικός χώρος:
Ε.Β.Ε. – Διπλάρειος Σχολή, Πλατεία Θεάτρου 3, 10552, Αθήνα
Εξωτερικοί χώροι:
Πλατεία Θεάτρου / Πλατεία Μοναστηρακίου / Πλατεία Αγίας Ειρήνης



Η πρώτη Uber διαδρομή στην Αθήνα δώρο από εμάς. Κατεβάστε την εφαρμογή, κάντε εγγραφή σε 1′, εισάγετε τον κωδικό ADAFGR11 και κάντε την πρώτη σας διαδρομή στην Αθήνα δωρεάν (έως 15€).
Ισχύει για νέους Uber χρήστες
Δωρεάν Uber Διαδρομή εδώ

50x70_ADAF_15_F(1)



ADAF PROGRAMME – 2015

Πέμπτη, 21 Μαϊου

Lounge Area (Ισόγειο)

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ
10.00 – 13.00: Από το Αναλογικό στο Ψηφιακό Animation – Συντονιστής: Μπάμπης Αλεξιάδης (Εργαστήριο για παιδιά)

PERFORMANCES & DJ SET
21:10: Gil Delindro (PT) – Voidness of Touch | Audiovisual Performance (40min)
21:45: Alex Augier (FR) – oqpo_oooo | Audiovisual Performance (30min)
23:00: DJ SET by Panagiotis Menegos (GR) – En Lefko 87.7 (90min)

Εκθεσιακός χώρος (4ος & 5ος όροφος)

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ (Αίθουσα Εργαστηρίων)
18.00 – 20.00: Occupy Wi-Fi – Συντονιστής: Israeli Pirates (IL) – Εργαστήριο / Ομιλία – Κλείσε τη θέση σου: http://bit.ly/1GYHhav

VIDEO ART & ANIMATION SCREENINGS (Αίθουσα Προβολών) | 10.00 – 22.00
Athens Digital Arts Festival | ANIMATION | 10.00 – 13.00 & 14.00 – 17.00
Athens Digital Arts Festival | VIDEO ART | 18.30 – 23.00

FESTIVALS OF THE WORLD (Αίθουσα Προβολών)
13.00 – 14.00: Screening Be Space | Technological Educational Institute of Athens & Aristotle University of Thessaloniki
17.00 – 18.00: VIDEOHOLICA | Screening: Implicit Spectatorship | Curated by Pavlina Mladenova

Πλατεία Αγίας Ειρήνης | 21.00 – 00.00
Athens Digital Arts Festival | Open Air Screening

Παρασκευή 22 Μαϊου

Lounge Area (Ισόγειο)

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ
10.00 – 13.00: Από το Αναλογικό στο Ψηφιακό Animation – Συντονιστής: Μπάμπης Αλεξιάδης (Εργαστήριο για παιδιά)

PERFORMANCES & ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ
20:30: Alexandros Drymonitis & Alessandra Leone (GR & IT) | Self absorption | Audiovisual Performance (20-25min)
21:00: Avoka (FR) | Triangles Irascibles | Audiovisual Performance (40-45min)
22.00: Fasois (GR) | Music Concert
23:00: Σtella (GR) | Music Concert

Εκθεσιακός χώρος (4ος & 5ος όροφος)

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ (Αίθουσα εργαστηρίων)
11.00 – 16.00: Do you really want to go to the Acropolis? – Συντονιστές: Coralie Courguechon (FR) & Aaron Gillett (AU) – Εργαστήριο – Κλείσε τη θέση σου: http://bit.ly/1PfLS1y
17.00 – 20.00: Subnodes – Συντονιστής: Sarah Grant (US) – Εργαστήριο – Κλείσε τη θέση σου: http://bit.ly/1byh5KX

VIDEO ART & ANIMATION SCREENINGS (Αίθουσα προβολών) | 10.00 – 22.00
Athens Digital Arts Festival | ANIMATION | 10.00 – 11.00 & 16.00 – 17.00
Athens Digital Arts Festival | VIDEO ART | 11.00 – 15.00 & 22.00 – 23.00

FESTIVALS OF THE WORLD (Αίθουσα προβολών)
15.00 – 16.00: Screening Be Space | Technological Educational Institute of Athens & Aristotle University of Thessaloniki
17.30 – 19.00: IMPAKT | Presentation by IMPAKT Curator Ilga Minjon (NL)

ΟΜΙΛΙΕΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ | 19.30
Karl Heinz Heron
Martin Bricelj Baraga
Martin Reiche
Julian Oliver
Ben Grosser
!Mediengruppe Bitnik
Miss Data & Israeli Pirates

Πλατεία Αγίας Ειρήνης | 21.00 – 00.00
Athens Digital Arts Festival | Open Air Screening

Σάββατο, 23 Μαϊου

Lounge Area (Ισόγειο)

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ
11.00 – 13.00: DIY Electro Dough – Συντονιστής: Yond (Εργαστήριο για παιδιά)

PERFORMANCES
20:00: Incredible Bob & WoO (RS) | Peoplemeter | Audiovisual Performance (30′)
20.30: Michela Pelusio (IT) – Space Time Helix | Audiovisual Performance (30min)

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ | Jumping Fish της Cosmote
22:00: Echo Train (GR)
22:45: Ex-Girlfriend’s Perfume (GR)
23:30: Idra Kayne (GR)

Εκθεσιακός χώρος (4ος & 5ος όροφος)

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ (Αίθουσα εργαστηρίων)
11.00 – 20.00: Superglue: Online Independence – Συντονιστής: Danja Vasiliev (RU) – Εργαστήριο – Κλείσε τη θέση σου: http://bit.ly/1JqMzOR
11.00 – 20.00: Metaxication Inc. – Συντονιστής: Athens Subsumption – Εργαστήριο – Κλείσε τη θέση σου: http://bit.ly/1dYTViL

VIDEO ART & ANIMATION SCREENINGS (Αίθουσα προβολών) | 10.00 – 22.00
Athens Digital Arts Festival | ANIMATION | 10.00 – 13.00 & 20.00 – 21.00
Athens Digital Arts Festival | VIDEO ART | 14.00 – 18.00 & 22.00 – 23.00

FESTIVALS OF THE WORLD | GUEST SCREENING (Αίθουσα προβολών)
13.00 – 14.00: COLOGNE OFF
18.30 – 20.00: Guest Screening: PUBLIC SPACE~S LTD. Curated by Thomas Munz (DE)
21.00 – 22.00: Screening Be Space | Technological Educational Institute of Athens & Aristotle University of Thessaloniki

Πλατεία Αγίας Ειρήνης | 21.00 – 00.00
Athens Digital Arts Festival | Open Air Screening

Κυριακή, 24 Μαϊου

Lounge Area (Ισόγειο)

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ
11.00 – 13.00: Ζωντανεύοντας την Εικόνα – Συντονιστής: Ηλίας Χατζηχριστοδούλου (Εργαστήριο για παιδιά)
13.00 – 14.00: DIY Electro Dough – Συντονιστής: Yond (Εργαστήριο για παιδιά)

PERFORMANCES & DJ SET | Closing Night with VICE
20:00: Jannis Anastasakis – Deniz Angelaki (GR) | Elektronik Meditation | Audiovisual Performance (30 – 40 min)
21.00: Nicolas Bernier (CA) | frequencies (synthetic variations) | Audiovisual Performance (30 – 40 min)
22.00: DJ by Bad Spencer (GR)

Εκθεσιακός χώρος (4ος & 5ος όροφος)

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ (Αίθουσα εργαστηρίων)
11.00 – 16.00: Offensive Computing – Συντονιστής: Martin Reiche (DE) – Εργαστήριο – Κλείσε τη θέση σου: http://bit.ly/1E1O94Q
11.00 – 16.00: Leave a message – Συντονιστής: Yoana Buzova (BG) – Εργαστήριο – Κλείσε τη θέση σου: http://bit.ly/1E1Jobp
11.00 – 20.00: Metaxication Inc. – Συντονιστής: Athens Subsumption – Εργαστήριο – Κλείσε τη θέση σου: http://bit.ly/1dYTViL

VIDEO ART & ANIMATION SCREENINGS (Αίθουσα προβολών) | 10.00 – 22.00
Athens Digital Arts Festival | ANIMATION | 10.00 – 13.00
Athens Digital Arts Festival | VIDEO ART | 13.00 – 16.00 & 19.00 – 23.00

FESTIVALS OF THE WORLD (Αίθουσα προβολών)
16.00 – 17.00: MADATAC
17.00 – 18.00: VIDEONALE on TOUR
18.00 – 19.00: Screening Be Space | Technological Educational Institute of Athens & Aristotle University of Thessaloniki

Πλατεία Αγίας Ειρήνης | 21.00 – 00.00
Athens Digital Arts Festival | Open Air Screening

Πέμπτη έως Κυριακή | 21 – 24 Μαϊου | 10.00 – 23.00

Εκθεσιακός χώρος | (4ος & 5ος όροφος)

*/ INSTALLATIONS
!Mediengruppe Bitnik (CH) | Delivery to Mr. Assange
Martin Bricelj Baraga (SI) | Dark Star V.4
James Bridle (UK) | Occupy the Cloud
Nina Bouchard & Nikolaos Chandolias (CA / GR) | Poli[s]ound
Aurèle Ferrier (CH) | Infrastructures
Theodoros Giannakis, Anna Lascari, Ilias Marmaras, Brett Neilson, Ned Rossiter, Yannis Scoulidas (GR & AU) | Cargonauts the Demo
Kyriaki Goni (GR) | Deletion process, Only you can see my history study I
Fanny Hagmeier (DE) | Formation
Karl Heinz Jeron (DE) | Hermes Opera
Yannis Kranidiotis (GR) | Light Catcher
Luc Messinezis (GR) | Eavesdropping; Crisis
Miss Data & Israeli Pirates (IL) | The Internets
Nota Bene Visual Istanbul (TR) | In Order to Control
Julian Oliver (NZ) | No Network
Martin Reiche (DE) | Drone Garden
Maria Varela (GR) | Accept
Sander Veenhof & Rosa Frabsnap (NL) | Cyborg Dating
Ivar Veermäe (EE) | Center of Doubt
Radiance (AU) | The Space Between Us
Alexandra Ziazopoulou – Erato Kokona (GR) | κονσέρβαtive

*/ WEB ART with OTE VDSL
Gavin Baily & Tom Corby (UK) | Terra Incognita
James Bridle (UK) | Rorschcam NYC
Browser Based Group (NL) | _hÿperlocal @ ADAF
Djeff (FR) | Super Google Clouds
Ismini Gatou (GR) | 5:6 landscapes of mytilene
Benjamin Grosser (US) | ScareMail
Florian Kuhlmann (DE) | localnonsculpture.gr
Marc Lee (CH) | Pic-me – fly to the locations where users send posts
Jonas Lund (SW) | We See In Every Direction
Joana Moll (ES) | CO2GLE
Chiara Passa (IT) | Extemporary land art on Google Earth
Niko Princen (NL) | Vlinder

*/ VIDEO ART
Pak P and others (GR) | Spontaneous movements of destruction on film | 06:01 min
Shunsaku Hayashi (JP) | cableWall | 06:35 min
Stelios Oikonomidis (GR) | Signalize | 04:56 min
Kara J. Schmidt (US) | Inner Landscape | 02:35 min
Dionysia Mylonaki (GR) | Voice Booth | 07:33 min
Payam Mofidi (IR) | Cohesive Disorder 3 | 07:37 min
Thanasis Troumpoukis (GR) | Falling | 08:44 min
Jeroen Cluckers (BE) | Oneiria | 03:52 min
Theodora Prassa & Sofia Makridou (GR) | Reflections| 01:47 min
Hiroya Sakurai (JP) | The Stream 4 | 06:00 min
Jacek Doroszenko & Ewa Doroszenko (PL) | The same horizon | 02:05 min
Teresa Leung (HK) | The most sensual getaway | 03:27 min
Johanna Reich (DE) | Ich Bin (I AM) | 02:35 min
Maria Vedder (DE) | Ghost Dance | 06:22 min
Magdalena Mada Typiak (PL) | Arbitrary, self-conscious | 09:30 min
Kuesti Fraun (DE) | So da Düsseldorf | 03:04 min
Verónica Vicente (ES) | A strategy of appearance | 06:14 min
Eugene Park (US) | Resolve to be ready | 07:25 min
Incredible Bob | Spin off | 02:25 min
Daz Disley & Fenia Kotsopoulou (UK/GR) | Here but not here at all at the same time | 09:15 min
Adla Isanović (BA) | Images Within Us | 04:19 min
Shashwati Talukdar (IN) | The Sound of Bombs | 03:10 min
Albert Bayona (SP) | Aerials | 06:47 min
Hande Zerkin (TR) | Democracy | 02:35 min
Jean-Gabriel Périot (FR) | We are become death | 04:00 min
Evguenia Men (AU) | Conflict | 03:00 min
Rick Fisher (CA) | Arcadia | 04:49 min
Marcantonio Lunardi (IT) | Public Space | 03:45 min
Manuel Alvarez Diestro (ES) | Displacements | 09:00 min
Nenad Cosic & Milica Jovcic (RS) | Friedrichsfelde Ost | 03:47 min
Ulu Braun (DE) | Architektura | 15:00 min
Gianluca Abbate (IT) | Panorama | 07:00 min
Arya Sukapura Putra (ID) | City of lights | 02:06 min
Christoph Oertli (SW) | Timeline | 09:00 min
Matthew Pell (UK) | Bridge 103A | 02:11 min
Barbara Schröder (DE) | Or du temps (Gold of Time)| 13:30 min

*/ ANIMATION
Ying-Fang Shen (TW) | Humanexus | 10:36 min
Matt Abbiss (UK) | Forming | 0:25 min
Matt Abbiss (UK) | Point | 1:42 min
Timoleon Kouimtzoglou (GR) | Escape | 2:15 min
Sandrine Deumier & Philippe Lamy (FR) | Fake | 2:52 min
Georgios Cherouvim (GR) | Alosis | 2:45 min
NO DESIGN ATHENS /Andreas Platis & Christos Ioannou (GR) | The End Of Genius | 2:51 min
Demetris Shammas (CY) | Sciss Cut | 3:59 min
Janneke Meekes (DK) | Day In Day Out | 1:11 min
Shunsaku Hayashi (JP)| Remember | 9:24 min
Nguyen Tuan Anh Tran (SG) | Downtown | 1:32 min
Dimitar Dimitrov (BG)| The day of the bleeding gums | 5:03 min
Jossie Malis (CL/PR) | Bendito Machine V – Pull the Trigger | 11:00 min
Mark Wee (SG) | The Animals | 6:18 min
Rob Zywietz (UK) | Port Nasty | 10:45 min
Patricia Figueiredo (PT) | Foi o fio| 5:30 min
Joe Bichard (UK) | The Waldgeist & Me | 10:00 min
Fred Joyeux (FR) | A poet | 3:52 min
Carlos De Carvalho (FR) | Juste de l’eau | 4:42 min
Spela Cadez (ES) | Boles | 12:00 min
Juan Pablo Zaramella | Luminaris (ES) | 6:00 min

*/ DIGITAL IMAGE
Stelios Karatheodorou (GR) | Public Spaces
Bruno Melo (BR) | Dancing City
Demetris Shammas (CY) | Things inside other things

Lounge Area (Ground Floor)
Exhibition by VICE.com | Generation Sq

DOWNLOAD THE PRESS KIT