Home_image_960x332px

Public space_s

In our times, the notion of public space appears to be one of the most contradictory concepts. With the rise of network and communication technologies, our experience of public space has changed. Public space is not only characterised by physical space and architecture but also by networks and knowledge distribution.

While public space is mainly being interpreted through urban planning, digital public space is organised through IP locations, URLs and protocols. Their cartographies, as distinct as they may seem, are both informed by network dynamics that add new layers of interpretation. Squares, parks, streets and the Internet are all potential public spaces that are activated through participation and engagement in order to acquire meaning.

The multiple interconnected spaces within which we act have redefined and affected our perception of everyday life as well as our social and cultural imaginaries. On the other hand, real-time data circulation and information exchange have created new patterns of communication allowing communities to surpass their localities and explore new modes of engagement and collaboration.

However, inhabiting at the same time a plethora of spaces that are potentially public the question that arises is: how open and free are these spaces? Have the visions regarding open access to public space and eventually public data been fulfilled?

*/ 11th Athens Digital Arts Festival | May 21 – 24, 2015
Historic Centre of Athens
Main Venue:
Diplareios School, 3 Theatre Square, 10552, Athens
Outdoors:
Theatre Square / Monastiraki Square / St. Eirini Square

Your first Uber ride is on is. Download the app, sign up in 1′, use the promo code ADAFGR11 and get your free ride (up to 15€).
Valid for new Uber users
Free Uber Ride here

50x70_ADAF_15_F(1)

 

ADAF PROGRAMME – 2015

Thursday, 21 May

Lounge Area (Ground Floor)

WORKSHOPS
10.00 – 13.00: From Analog To Digital Animation In 24 Frames – Co-ordinator: Babis Alexiadis (Workshop for kids)

PERFORMANCES & DJ SET
21:10: Gil Delindro (PT) – Voidness of Touch | Audiovisual Performance (40min)
21:45: Alex Augier (FR) – oqpo_oooo | Audiovisual Performance (30min)
23:00: DJ SET by Panagiotis Menegos (GR) – En Lefko 87.7 (90min)

Exhibition Area (4th & 5th Floor)

WORKSHOPS (Workshop room)
18.00 – 20.00: Occupy Wi-Fi – Co-ordinator: Israeli Pirates (IL) – Workshop / Talk – RSVP: http://bit.ly/1GYHhav
VIDEO ART & ANIMATION SCREENINGS (Screening Room) | 10.00 – 22.00
Athens Digital Arts Festival | ANIMATION | 10.00 – 13.00 & 14.00 – 17.00
Athens Digital Arts Festival | VIDEO ART | 18.30 – 23.00

FESTIVALS OF THE WORLD (Screening Room)
13.00 – 14.00: Screening Be Space | Technological Educational Institute of Athens & Aristotle University of Thessaloniki
17.00 – 18.00: VIDEOHOLICA | Screening: Implicit Spectatorship | Curated by Pavlina Mladenova

St. Eirini Square | 21.00 – 00.00
Athens Digital Arts Festival | Open Air Screening

Friday, 22 May

Lounge Area (Ground Floor)

WORKSHOPS
10.00 – 13.00: From Analog To Digital Animation In 24 Frames – Co-ordinator: Babis Alexiadis (Workshop for kids)

PERFORMANCES & MUSIC CONCERTS
20:30: Alexandros Drymonitis & Alessandra Leone (GR & IT) | Self absorption | Audiovisual Performance (20-25min)
21:00: Yro (FR) | Triangles Irascibles | Audiovisual Performance (40-45min)
22.00: Fasois (GR) | Music Concert
23:00: Σtella (GR) | Music Concert

Exhibition Area (4th & 5th Floor)

WORKSHOPS (Workshop room)
11.00 – 16.00: Do you really want to go to the Acropolis? – Co-ordinators: Coralie Gourguechon (FR) & Aaron Gillett (AU) – Workshop – RSVP: http://bit.ly/1PfLS1y
17.00 – 20.00: Subnodes – Co-ordinator: Sarah Grant (US) – Workshop – RSVP: http://bit.ly/1byh5KX

VIDEO ART & ANIMATION SCREENINGS (Screening Room) | 10.00 – 22.00
Athens Digital Arts Festival | ANIMATION | 10.00 – 11.00 & 16.00 – 17.00
Athens Digital Arts Festival | VIDEO ART | 11.00 – 15.00 & 22.00 – 23.00

FESTIVALS OF THE WORLD (Screening Room)
15.00 – 16.00: Screening Be Space | Technological Educational Institute of Athens & Aristotle University of Thessaloniki
17.30 – 19.00: IMPAKT | Presentation by IMPAKT Curator Ilga Minjon (NL)

ARTISTS TALKS (Screening Room) | 19.30 – 21.30
Karl Heinz Heron
Martin Bricelj Baraga
Martin Reiche
Julian Oliver
Ben Grosser
!Mediengruppe Bitnik
Miss Data & Israeli Pirates

St. Eirini Square | 21.00 – 00.00
Athens Digital Arts Festival | Open Air Screening

Saturday, 23 May

Lounge Area (Ground Floor)

WORKSHOPS
11.00 – 13.00: DIY Electro Dough – Co-ordinator: Yond (Workshop for kids)

PERFORMANCES
20:00: Incredible Bob & WoO (RS) | Peoplemeter | Audiovisual Performance (30min)
20.45: Michela Pelusio & Stratos Bichakis (IT & GR) | Space Time Helix | Audiovisual Performance (30min)

JUMPING FISH BY COSMOTE MUSIC CONCERTS
22:00: Echo Train (GR)
22:45: Ex-Girlfriend’s Perfume (GR)
23:30: Idra Kayne (GR)

Exhibition Area (4th & 5th Floor)

WORKSHOPS (Workshop room)
11.00 – 20.00: Superglue: Online Independence – Co-ordinator: Danja Vasiliev (RU) – Workshop – RSVPQ http://bit.ly/1byh5KX
11.00 – 20.00: Metaxication Inc. – Co-ordinator: Athens Subsumption – Workshop – RSVP: http://bit.ly/1dYTViL

VIDEO ART & ANIMATION SCREENINGS (Screening Room) | 10.00 – 22.00
Athens Digital Arts Festival | ANIMATION | 10.00 – 13.00 & 20.00 – 21.00
Athens Digital Arts Festival | VIDEO ART | 14.00 – 18.00 & 22.00 – 23.00

FESTIVALS OF THE WORLD | GUEST SCREENING (Screening Room)
13.00 – 14.00: COLOGNE OFF
18.30 – 20.00: Guest Screening: PUBLIC SPACE~S LTD. Curated by Thomas Munz (DE)
21.00 – 22.00: Screening Be Space | Technological Educational Institute of Athens & Aristotle University of Thessaloniki

St. Eirini Square | 21.00 – 00.00
Athens Digital Arts Festival | Open Air Screening

Sunday, 24 May

Lounge Area (Ground Floor)

WORKSHOPS
11.00 – 13.00: Animating the Image – Co-ordinator: Ilias Chatzichristodoulou (Workshop for kids)
13.00 – 14.00: DIY Electro Dough – Co-ordinator: Yond (Workshop for kids)

PERFORMANCES & DJ SET | Closing Night with VICE
20:00: Jannis Anastasakis – Deniz Angelaki (GR) | Elektronik Meditation | Audiovisual Performance (30 – 40 min)
21.00: Nicolas Bernier (CA) | frequencies (synthetic variations) | Audiovisual Performance (30 – 40 min)
22.00: DJ SET by Bad Spencer (Yes it does ! Sure it does!) (GR)

Exhibition Area (4th & 5th Floor)

WORKSHOPS (Workshop room)
11.00 – 16.00: Offensive Computing – Co-ordinator: Martin Reiche (DE) – Workshop – RSVP: http://bit.ly/1byh5KX
11.00 – 16.00: Leave a message – Co-ordinator: Yoana Buzova (BG) – Workshop – RSVP: http://bit.ly/1byh5KX
11.00 – 20.00: Metaxication Inc. – Co-ordinator: Athens Subsumption – Workshop – RSVP: http://bit.ly/1dYTViL

VIDEO ART & ANIMATION SCREENINGS (Screening Room) | 10.00 – 22.00
Athens Digital Arts Festival | ANIMATION | 10.00 – 13.00
Athens Digital Arts Festival | VIDEO ART | 13.00 – 16.00 & 19.00 – 23.00

FESTIVALS OF THE WORLD (Screening Room)
16.00 – 17.00: MADATAC
17.00 – 18.00: VIDEONALE on TOUR
18.00 – 19.00: Screening Be Space | Technological Educational Institute of Athens & Aristotle University of Thessaloniki

St. Eirini Square | 21.00 – 00.00
Athens Digital Arts Festival | Open Air Screening

Thursday – Sunday | 21 – 24 May | 10.00 – 23.00

Exhibition Area | (4th & 5th Floor)

*/ INSTALLATIONS
!Mediengruppe Bitnik (CH) | Delivery to Mr. Assange
Martin Bricelj Baraga (SI) | Dark Star V.4
James Bridle (UK) | Occupy the Cloud
Nina Bouchard & Nikolaos Chandolias (CA / GR) | Poli[s]ound
Aurèle Ferrier (CH) | Infrastructures
Theodoros Giannakis, Anna Lascari, Ilias Marmaras, Brett Neilson, Ned Rossiter, Yannis Scoulidas (GR & AU) | Cargonauts the Demo
Kyriaki Goni (GR) | Deletion process, Only you can see my history study I
Fanny Hagmeier (DE) | Formation
Karl Heinz Jeron (DE) | Hermes Opera
Yannis Kranidiotis (GR) | Light Catcher
Luc Messinezis (GR) | Eavesdropping; Crisis
Miss Data & Israeli Pirates (IL) | The Internets
Nota Bene Visual Istanbul (TR) | In Order to Control
Julian Oliver (NZ) | No Network
Martin Reiche (DE) | Drone Garden
Maria Varela (GR) | Accept
Sander Veenhof & Rosa Frabsnap (NL) | Cyborg Dating
Ivar Veermäe (EE) | Center of Doubt
Radiance (AU) | The Space Between Us
Alexandra Ziazopoulou – Erato Kokona (GR) | κονσέρβαtive

*/ WEB ART with OTE VDSL
Gavin Baily & Tom Corby (UK) | Terra Incognita
James Bridle (UK) | Rorschcam NYC
Browser Based Group (NL) | _hÿperlocal @ ADAF
Djeff (FR) | Super Google Clouds
Ismini Gatou (GR) | 5:6 landscapes of mytilene
Benjamin Grosser (US) | ScareMail
Florian Kuhlmann (DE) | localnonsculpture.gr
Marc Lee (CH) | Pic-me – fly to the locations where users send posts
Jonas Lund (SW) | We See In Every Direction
Joana Moll (ES) | CO2GLE
Chiara Passa (IT) | Extemporary land art on Google Earth
Niko Princen (NL) | Vlinder

*/ VIDEO ART
Pak P and others (GR) | Spontaneous movements of destruction on film | 06:01 min
Shunsaku Hayashi (JP) | cableWall | 06:35 min
Stelios Oikonomidis (GR) | Signalize | 04:56 min
Kara J. Schmidt (US) | Inner Landscape | 02:35 min
Dionysia Mylonaki (GR) | Voice Booth | 07:33 min
Payam Mofidi (IR) | Cohesive Disorder 3 | 07:37 min
Thanasis Troumpoukis (GR) | Falling | 08:44 min
Jeroen Cluckers (BE) | Oneiria | 03:52 min
Theodora Prassa & Sofia Makridou (GR) | Reflections| 01:47 min
Hiroya Sakurai (JP) | The Stream 4 | 06:00 min
Jacek Doroszenko & Ewa Doroszenko (PL) | The same horizon | 02:05 min
Teresa Leung (HK) | The most sensual getaway | 03:27 min
Johanna Reich (DE) | Ich Bin (I AM) | 02:35 min
Maria Vedder (DE) | Ghost Dance | 06:22 min
Magdalena Mada Typiak (PL) | Arbitrary, self-conscious | 09:30 min
Kuesti Fraun (DE) | So da Düsseldorf | 03:04 min
Verónica Vicente (ES) | A strategy of appearance | 06:14 min
Eugene Park (US) | Resolve to be ready | 07:25 min
Incredible Bob | Spin off | 02:25 min
Daz Disley & Fenia Kotsopoulou (UK/GR) | Here but not here at all at the same time | 09:15 min
Adla Isanović (BA) | Images Within Us | 04:19 min
Shashwati Talukdar (IN) | The Sound of Bombs | 03:10 min
Albert Bayona (SP) | Aerials | 06:47 min
Hande Zerkin (TR) | Democracy | 02:35 min
Jean-Gabriel Périot (FR) | We are become death | 04:00 min
Evguenia Men (AU) | Conflict | 03:00 min
Rick Fisher (CA) | Arcadia | 04:49 min
Marcantonio Lunardi (IT) | Public Space | 03:45 min
Manuel Alvarez Diestro (ES) | Displacements | 09:00 min
Nenad Cosic & Milica Jovcic (RS) | Friedrichsfelde Ost | 03:47 min
Ulu Braun (DE) | Architektura | 15:00 min
Gianluca Abbate (IT) | Panorama | 07:00 min
Arya Sukapura Putra (ID) | City of lights | 02:06 min
Christoph Oertli (SW) | Timeline | 09:00 min
Matthew Pell (UK) | Bridge 103A | 02:11 min
Barbara Schröder (DE) | Or du temps (Gold of Time)| 13:30 min

*/ ANIMATION
Ying-Fang Shen (TW) | Humanexus | 10:36 min
Matt Abbiss (UK) | Forming | 0:25 min
Matt Abbiss (UK) | Point | 1:42 min
Timoleon Kouimtzoglou (GR) | Escape | 2:15 min
Sandrine Deumier & Philippe Lamy (FR) | Fake | 2:52 min
Georgios Cherouvim (GR) | Alosis | 2:45 min
NO DESIGN ATHENS /Andreas Platis & Christos Ioannou (GR) | The End Of Genius | 2:51 min
Demetris Shammas (CY) | Sciss Cut | 3:59 min
Janneke Meekes (DK) | Day In Day Out | 1:11 min
Shunsaku Hayashi (JP)| Remember | 9:24 min
Nguyen Tuan Anh Tran (SG) | Downtown | 1:32 min
Dimitar Dimitrov (BG)| The day of the bleeding gums | 5:03 min
Andre Quek,​ Abdul Hadi Bin Abdul Wahab, Vivien Tan (SG) | Princess (2014) | 7:07 min
Jossie Malis (CL/PR) | Bendito Machine V – Pull the Trigger | 11:00 min
Mark Wee (SG) | The Animals | 6:18 min
Rob Zywietz (UK) | Port Nasty | 10:45 min
Patricia Figueiredo (PT) | Foi o fio| 5:30 min
Joe Bichard (UK) | The Waldgeist & Me | 10:00 min
Fred Joyeux (FR) | A poet | 3:52 min
Carlos De Carvalho (FR) | Juste de l’eau | 4:42 min
Spela Cadez (ES) | Boles | 12:00 min
Juan Pablo Zaramella | Luminaris (ES) | 6:00 min

*/ DIGITAL IMAGE
Stelios Karatheodorou (GR) | Public Spaces
Bruno Melo (BR) | Dancing City
Demetris Shammas (CY) | Things inside other things
Exhibition by VICE.com (GR)

Lounge Area (Ground Floor)
Exhibition by VICE.com | Generation Sq

 

DOWNLOAD THE PRESS KIT